آشنایی با کشنده امپاور EMPOWER بهمن دیزل؛ مشخصات فنی، آپشن و قیمت

آشنایی با کشنده امپاور بهمن دیزل؛ مشخصات فنی، آپشن و قیمت

بهمن دیزل بزودی ثبت نام و عرضه یک کامیون کشنده چینی بنام امپاور (EMPOWER) را با قیمت سه میلیارد تومان آغاز خواهد کرد. این مدل ۱۸ تنی، براساس محصولی از شرکت فوتون عرضه می‌شود و کشنده امپاور یا ام پاور نام خواهد داشت.

شرکت سیبا هم در سال‌های اخیر، چند مدل کشنده، کامیون و کامیونت ساخت فاو (FAW) را در ایران به بازار داده است. بهمن دیزل، یکی از سهام‌داران اصلی سیبا موتور محسوب می‌شود؛ در عین حال محصولاتی از فوتون را مونتاژ خواهد کرد.

تنوع محصولات بهمن دیزل در سال‌های اخیر، روند افزایشی داشته است؛ این مجموعه با مونتاژ کامیون امپاور BD 500، سال ۱۴۰۱ وارد کلاس کشنده‌هایی با قدرت حدود ۵۰۰ اسب بخار می‌شود و احتمالا، عرضه‌کننده‌ی قدرتمندترین کامیون ایران خواهد بود. (سی اند سی و دیما نزدیکترین رقبای امپاور بهمن دیزل، به ترتیب ۴۸۰ و ۴۹۰ اسب بخار دارند) .

طراحی بدنه و نمای ظاهری امپاور BD 500

مسلما عملکرد فنی و توانایی‌های مرتبط با حمل بار، بیش از ظاهر بدنه برای خریدار کامیون‌ها و کشنده‌ها اهمیت دارد؛ اما طراحی بیرونی و نمای کابین نیز برای استفاده‌ی طولانی‌مدت توسط راننده‌ها مهم است.

امپاور BD 500، ظاهری الهام گرفته از کشنده‌های داف خصوصا سری DX دارد. چراغ‌های نصب شده در پایین بدنه، حس تهاجمی با خطوط خمیده دارند. کامیون جدید بهمن دیزل، در جلو پنجره و سپر اصلی، دارای پلاستیک سیاه‌رنگ است. البته ادوات فلزی هدایت‌کننده‌ی هوا در طرفین بدنه نزدیک شیشه‌ی جلو، هم‌رنگ بدنه هستند و ظاهر کامیون را بهبود می‌دهند؛ اما در مجموع نمی‌توان طراحی بدنه‌ی BD 500 را هماهنگ با کلاس جهانی دانست.

طراحی کابین و نمای داخلی امپاور BD 500

تقریبا تمام ادوات مرتبط با داشبورد و فرمان، از پلاستیک سخت ساخته شده‌اند. این شرایط می‌تواند طول عمر تجهیزات در سال‌های کار را افزایش دهد اما کیفیت مواد استفاده شده در آب و هوای گرم و مربوط نواحی جنوب ایران، به مرور زمان مشخص خواهد شد.

طرح کلی داشبورد با انحنای چشم‌نواز سرتاسری، حس خوبی به راننده می‌دهد. چیدمان کلیدها برای بهبود دسترسی نیز، راضی‌کننده به نظر می‌رسند. پشت فرمان، ساختار تخت با نمایشگر بزرگ برای کامپیوتر سفر وجود دارد که اطلاعات فنی را با وضوح مناسب به اطلاع راننده می‌رساند. دیگر مورد جذاب برای امپاور BD 500، نمایشگر لمسی مجهز به رهیاب ماهواره‌ای است.

طراحی صندلی‌ها برای جدیدترین محصول بهمن موتور، مناسب رانندگی در مسیرهای طولانی‌مدت به نظر می‌رسد و ظاهرا تفاوت چندانی با مدل‌های اروپایی ندارد؛ هرچند که این مورد باید در درازمدت توسط راننده‌های حرفه‌ای قضاوت شود. دسته‌دنده‌ی کوتاه و نزدیک صندلی، هماهنگ با فرم کلی داشبورد جا‌ی‌گذاری شده است و مسیر حرکت در کابین برای راننده را ساده می‌کند. امپاور BD 500، اتاق جادار با فضای راحت برای خواب دو نفر دارد.

پیشرانه و تجهیزات فنی امپاور BD 500

موتور کامینز (طراحی شرکت امریکایی CUMMINS) روی امپاور نصب می‌شود. این پیشرانه‌ی ۶ سیلندر توربودیزل ۱۱/۸ لیتر حجم دارد و ۴۹۰ اسب بخار در ۱۹۰۰ دور بردقیقه تولید می‌کند. نهایت گشتاور امپاور، ۲۳۰۰ نیوتن‌متر است که در ۱۱۰۰ دور بردقیقه ارائه می‌شود. سیستم سوخت رسانی این مدل، طراحی بوش آلمان و گیربکس اتوماتیک ۱۲+۲ نیز توسط ZF آلمان تامین شده است. فرمان ساچمه گردان هیدرولیکی هم طراحی بوش آلمان خواهد بود.

امپاور BD 500 در کلاس کشنده‌های ۱۸ تن ساخته می‌شود و ۷۳۰۰ کیلوگرم وزن خالص دارد. باک سوخت آلومینیومی این خودرو، ۹۴۰ لیتر شامل دو بخش ۵۵۰ و ۳۹۰ لیتری با مخزن ادبلو ۸۵ لیتری خواهد بود.

ادبلو یا مایع اگزوز دیزل (Diesel Exhaust Fluid DEEF) که در ایران و اروپا به نام ادبلو (Adblue) معروف شده، براساس استاندارد ISO 22241 محلولی با ترکیب اوره است که به‌طور گسترده در خودروهای دیزل یورو ۵ و یورو ۶ استفاده می‌شود. این محلول یک مایع مصرفی در قسمت کاتالیست خودروهای دیزل است و میزان گازهای سمی اکسیدهای نیتروژن NOx را به میزان بسیار زیاد کاهش می‌دهد.

ریتاردر نصب شده روی امپاور BD500 ساخت ZF آلمان است و پنج حالت مختلف دارد. ریتاردر تجهیزی مهم برای کمک به ترمزگیری کامیون‌های سنگین و نیمه سنگین یا خودروهای دارای وزن بالا است. وقتی ریتاردر عمل می‌کند، صدایی شبیه به تخلیه‌ی باد شنیده می‌شود. این بخش با نام ترمز کمکی نیز معروف است، چراکه مرتبط با لنت‌ها نیست و از طریق اعمال نیروی بازدارنده روی قسمت‌های فنی (مثل گیربکس) کار می‌کند. ریتاردر در کاهش سرعت نقش  دارد و برای توقف کامل طراحی نشده‌ است.

تجهیزات ایمنی و امکانات رفاهی امپاور BD 500

ترمز ضد قفل دیسکی پنوماتیک همراه با سیستم‌های EBS و ASR و ESC، ترمز دستی پنوماتیک، فناوری هشدار حرکت بین خطوط LDWS، حفظ خودرو در سربالایی HAS، هشدار برخورد با اجسام در جلو FCWS، ترمز اضطراری هوشمند AEBS، قفل دیفرانسیل، کروز کنترل و ریتاردر مهم‌ترین آپشن‌های فنی امپاور BD 500 هستند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.