آشنایی با ۱۰ تولید کننده برتر کامیون و کشنده های چینی

آشنایی با ۱۰ تولید کننده برتر کامیون و کشنده های چینی

در دنیا تعداد زیادی تولید کننده ی خودروهای سنگین و نیمه سنگین (کاری و تجاری) وجود دارد. برخی از آنها همچون اسکانیا، ولوو، مرسدس بنز، مان و… نیازی به معرفی ندارند و همگان با آنها آشنا هستند. اما در حال حاضر در کشورمان تعداد زیادی ماشینهای چینی نیز در تردد هستند که شاید آشنایی زیادی با شرکت یا کارخانه ی تولید کننده آنها وجود نداشته باشد. تولیدکننده برتر کامیون و کشنده چینی

در این نوشتار سعی میکنیم اختصارا به معرفی و بررسی سابقه ی ۱۰ شرکت بزرگ تولید کننده ی کامیون و کشنده های چینی بپردازیم.

لوگوی شرکتهای کامیون ساز چین
لوگوی شرکتهای کامیون ساز چین

۱- شرکت فاو FAW Jiefang

شرکت فاو FAW Jiefang

فاو (FAW Jiefang و مخفف First Automobile Works) بعد از دانگ فنگ، دومین شرکت بزرگ خودروسازی چین و اولین شرکت تولیدکننده خودروسنگین در این کشور است. این شرکت در سال ۱۹۵۳ تاسیس شده است و بخش اعظم سهام آن در اختیار دولت چین می باشد. برندهای آشنا برای ایرانیان همچون بسترن، هایما و در سالهای دورتر فولکس گل در زمینه خودروهای سبک از زیر مجموعه های فاو محسوب می شوند. در زمینه ی خودروهای سنگین، در سالهای اخیر شاهد ورود کامیونت، کامیون و کشنده های مختلف فاو به بازار کشور هستیم.

شریک تجاری فاو در ایران، سیبا موتور است که در سال ۱۳۹۱ شمسی، ۵۱ درصد سهام آن در اختیار گروه معظم بهمن و ۴۹ درصد سهامش در اختیار شرکت تراکتورسازی ایران قرار گرفت. در سالهای اخیر این شرکت اقدام به تولید کامیونتهای ۶ و ۸ تُن Tiger V، کامیون ۲۶ تُن CA3250، کشنده های تک و جفت J6 با به ترتیب سری مدلهای CA4180 و CA4250 نموده است که به علت کیفیت به نسبت مناسب و فراوانی امکانات تعمیر در کشور، طرفداران خاص خود را دارد. محصول جدید تر این شرکت نیز کشنده ی تک محور ۵۵۰ اسب بخاری J6P-550 با گیربکس اتوماتیک می باشد که در نمایشگاه بین المللی خودروی تهران در سال ۱۴۰۱ رونمایی شد و عملا پر قدرت ترین کشنده ی چینی ساخت داخل می باشد. تولیدکننده برتر کامیون و کشنده چینی

۲- شرکت دانگ فنگ Dongfeng

شرکت دانگ فنگ Dongfeng

دانگ فنگ (Dongfeng Trucks) بزرگترین خودروسازی و دومین سازنده ی خودروهای سنگین دولتی چین هست که دفتر مرکزی آن در ووهان چین قرار دارد. این شرکت در سال ۱۹۶۸ تاسیس شده است. ۴۵ درصد از سهام بخش کامیون سازی دانگ فنگ، در اختیار شرکت معظم ولوو تراکس قرار دارد. این شرکت به واسطه ی ولوو تراکس و رنو تراکس توانسته کشنده ی KX480 خود را به برخی کشورهای اروپایی نیز صادر کند. این مدل بعنوان کامیون برتر چین در سال ۲۰۱۶ نیز انتخاب شد.

شریک تجاری دانگ فنگ تراکس در ایران، شرکت سایپا دیزل است که کشنده ی T300، T375  (البرز) ،KT420 (کاوه)  و KX480 را در ایران ارائه کرده است. با توجه به قیمت به نسبت مناسب و خدمات شرکت سایپا دیزل، فروش خوبی در بازار ایران کسب کرده اند و نمونه های دست دوم آنها همچنان از پر فروشهای ساخت چینِ بازار هستند.

۳- شرکت سینو تراک Sinotruk

شرکت سینو تراک Sinotruk

سینو تراک (CNHTC یا China National Heavy Duty Truck Group ) سومین شرکت صنایع خودروسازی کشور چین است که دفتر مرکزی آن در جینان چین قرار گرفته است. این شرکت در سال ۱۹۳۵ تاسیس شده و اولین محصول خودروی سنگین خود را در سال ۱۹۵۶ بر پایه ی کامیون اشکودا ۷۰۶RT به بازار عرضه کرد. در سالهای بعد همکاری خود را با اشتایر اتریش آغاز کرد.

شریک تجاری سینوتراک در ایران، شرکت ایران خودرو دیزل بود که سینوتراک هوو که در ایران فقط به نام هوو معروف شد را از سال ۱۳۸۴ به بازار عرضه کرد. متاسفانه در همان سالهای ابتدایی تولید نقص سیستم ترمز و بی احتیاطی رانندگان این کشنده، منجر به حوادث ناگوار بسیاری در جاده های کشور شد و لقب قاتل جاده ای توسط رسانه ها به آن داده شد. این حوادث شرکت ایران خودرو دیزل را به فکر تغییراتی در هوو و ارائه ی آن بازار با مدل جدید بنام فراز انداخت. فراز نسبت به هوو مجهز به ترمز ضد قفل، ترمز موتور، تانک باد ۱۴۰ لیتری، کروز کنترل و دریچه گاز برقی بود.

شرکت سیتراک Sitrak

سیتراک (Sitrak) زیرمجموعه ی سینوتراک و مختص به تولید محصولاتی از شرکت سینوتراک با تکنولوژی شرکت معتبر مان هست. در سال ۲۰۰۹ چینی ها موفق شدند ۲۵ درصد سهام شرکت مان را در اختیار خود بگیرند. محصولات برند سیتراک با استفاده از تکنولوژی سری TGA مان طراحی و تولید شده اند و به همین خاطر نسبت به سایر چینی های موجود در بازار ایران، دارای طول عمر، دوام، ایمنی مناسبی هستند.
شریک تجاری سیتراک در ایران، شرکت پیلسان از زیر مجموعه های شرکت ماموت هست. که تا به این لحظه اقدام به تولید و عرضه ی سه مدل کشنده سیتراک C7H440 ، T7H و C7H480 با برند پیلسان نموده است. کشنده ی C7H480 مجهز به موتور ۴۸۰ اسبی و گیربکس AMT مجهز به ریتاردر ۵ مرحله ای می باشد و بعلت خدمات مناسب شرکت تولید کننده، در بازار مورد وثوق مشتریان قرار گرفته است. تولیدکننده برتر کامیون و کشنده چینی

۴- شرکت شاکمان Shacman

شرکت شاکمان Shacman

شاکمان (Shacman یا Shaanxi Automobile Group Co) چهارمین شرکت سازنده ی خودروهای کار و تجاری (کامیون و اتوبوس) در کشور چین می باشد که دفتر مرکزی آن در شهر شی آن استان شانکسی (شانشی) می باشد. این شرکت در سال ۱۹۶۸ تاسیس شده و محصولات خود را با برند شاکمان به بازار ارائه میکند.

 در سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۷) تعداد بسیار محدودی کشنده و کامیون شاکمان به کشورمان وارد شد که به دلیل نبود قطعات و نمایندگی مجاز، استقبال خاصی از آنها نشد. اما از سال ۱۴۰۰  شرکت ویرا دیزل نماینده رسمی خودروهای تجاری شاکمان در ایران می باشد و فعالیت گسترده ای را برای ارائه ی محصولات این برند به بازار ایران انجام داده است. در حال حاضر کامیونت های ۵.۵ و ۶ تُن شاکمان، کشنده ی Cab Over و کشنده ی دماغدار Conventional توسط ویرا دیزل به بازار ارائه شده. کشنده ی دماغدار Conventional در نمایشگاه بین المللی خودرو تهران در سال ۱۴۰۱ توجه بسیاری از بازدیدکنندگان را به خود جلب کرده بود و پیش بینی میشود سهم خوبی را از بازار به دست آورد.

۵- شرکت فوتون Foton

شرکت فوتون Foton

فوتون (Foton یا Beiqi Foton Motor Co) پنجمین شرکت سازنده ی خودروهای کار و  تجاری در چین می باشد که دفتر مرکزی آن در پکن قرار دارد. این شرکت در سال ۱۹۹۶ تاسیس شده و از زیر مجموعه های گروه خودروسازی بایک محسوب می شود.

شناخت شریک تجاری فوتون در ایران، دارای پیچیدگی های خاصی است! کامیونتهای فوتون تحت عنوان الوند در ایران توسط سایپا دیزل عرضه شدند. شرکت ایران خودرو هم از سال ۱۳۹۸ اقدام به ارائه ی کشنده ی H4 Auman  به بازار نموده است. در کمال شگفتی دو شرکت ایران خودرو دیزل و بهمن دیزل از سال ۱۴۰۱ اقدام به ارائه ی یک کشنده با دو برند کرده اند. شاید ایران تنها کشوری در دنیا باشد که یک کشنده با مشخصات مختلف از سوی دو سازنده ی با سابقه و با دونام متفاوت به بازار عرضه میشوند.

ایران خودرو دیزل محصول خود را بنام فوتون Auman H5 به بازار عرضه کرده اما از طرف دیگر بهمن دیزل نام امپاور  BD500 را برای آن در نظر گرفته است! محصول ایران خودرو دیزل دارای موتور کامینز ۴۶۰ اسبی، گیربکس اتوماتیک و ریتاردر ۴ مرحله ای است. اما بهمن دیزل  برای آن موتور کامینز ۴۹۰ اسبی، گیربکس اتوماتیک و ریتاردر ۵ مرحله ای را در نظر گرفته است. تولیدکننده برتر کامیون و کشنده چینی

۶- شرکت هونگیان Hongyan

شرکت هونگیان Hongyan

شرکت خودروسازی چینی است که با سرمایه گذاری مستقل از دولت چین شکل گرفته است و مقر آن در چونگ کینگ چین می باشد. این کمپانی در ابتدا به ساخت خودروهای نظامی اقدام می کرد. در سال ۲۰۰۵ با سرمایه گذاری مستقیم ایویکو، این خودروسازی اقدام به تولید کامیونهای کار و تجاری نمود.

تعلیق اکثر محصولات هونگیان به شکلی است که قابلیت حرکت و فعالیت در زمین های نامسطح و شرایط کاری سخت را دارند.

۷- شرکت جک JAC

شرکت جک JAC

جک (JAC یا Anhui Jianghuai Automobile Co) یک شرکت خودروسازی در زمینه ی تولید خودروهای شخصی، اتوبوس و کامیون است که دفتر مرکزی آن در چین هفئی می باشد. این شرکت در سال ۱۹۶۴ تاسیس شد و در حال حاضر ۵۰ درصد سهام آن متعلق به شرکت فولکس واگن است.

در سالهای دهه ی هشتاد شمسی، کامیونتهای جک توسط شرکت رخش خودرو دیزل به بازار عرضه میشدند (در حال حاضر این شرکت اقدام به تولید کشنده های کاماز ۱۸۴۵ میکند). در ادامه شرکت آرین دیزل عهده دار مونتاژ ون و مینی بوس Sunray جک و کامیونتهای ۶ تُن سری N60 ،  8.5 تُن سری N85 و ۹ تُن سری N90  شد. و عهده دار مونتاژ محصولات سنگین و نیمه سنگین جک در ایران، شرکت مایان دیزل از زیر مجموعه های شرکت ماموت می باشد. که در حال حاضر به ارائه ی دو محصول از جک تحت برند دیما پرداخته است. کامیون ۱۹ تُن دیما MR285 که در واقع نسخه ی ارزان سازی شده ی  JAC Gallop A5 هست و کشنده ی ۴۴ تُن دیما HT490  که همان JAC Gallop K7 می باشد. تولیدکننده برتر کامیون و کشنده چینی

۸- شرکت دایون Dayun

شرکت دایون Dayun

دایون (Dayun) یک شرکت خودروسازی در زمینه ی تولید خودروهای کار و تجاری و موتور سیکلت و انواع موتور های درون سوز است که دفتر مرکزی آن در شهر یانچنگ کشور چین قرار دارد. این شرکت در سال ۱۹۸۷ تاسیس شد.

شریک تجاری دایون در ایران، شرکت کرمان دیزل است که مدل CGC4181  در سالهای اخیر به بازار عرضه کرده است. در ابتدا مدل N8H با موتور ساخت ویچای چین با قدرت ۴۳۰ اسب بخار تولید شده و سپس مدل بروز شده و بهینه شده ی N9H (موسوم به نیو فیس) تولید شد. دایون N9H در قیاس با کشنده هایی همچون دیما، سی اند سی و دافران از نظر امکانات و تجهیزات در مرتبه ی پایین تری قرار میگیرد ولی از نظر قوای محرکه و مشخصات فنی، با توجه به بهره گیری از موتور بنز موسوم به آکسوری (موتور OM460 تحت لیسانس دایملر  کرایسلر با ۴۶۰ اسب بخار) ، حرفهایی برای گفتن دارد.

۹- شرکت CAMC

شرکت CAMC

شرکت Hualing Xingma (یا CAMC) یک شرکت خودروسازی سنگین مرتبط با دولت چین است. این شرکت اقدام به تولید انواع کامیونت، کامیون، کشنده و انواع تریلر می نماید. این شرکت در سال ۱۹۹۹ تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در شهر مانشان چین می باشد.

۱۰- شرکت بِی بِن Beiben

شرکت بِی بِن Beiben

شرکت Beiben یک شرکت حوزه ی خودروهای سنگین و نیمه سنگین چینی است. دفتر مرکزی آن در شهر بائوئو مغولستان در قسمت خود مختار چین قرار گرفته است. این شرکت در سال ۱۹۸۸ افتتاح شد و بعد از آن قراردادی با دایملر-بنز برای تولید کامیونهای مختلف مرسدس بنز منعقد کرد.

شریک تجاری بی بن در ایران شرکت تیراژ دیزل می باشد که در حال حاضر مدلهای V3 ET تک و جفت را عرضه می کند. این کشنده ها دارای موتور ۱۱.۵ لیتری وی چای ۴۳۰ اسب بخاری و گیربکس ZF دستی ۱۶+۲ می باشد.

تولیدکننده برتر کامیون و کشنده چینی

اشتراک گذاری

7 یک نظر

  1. قلیزاده پاسخ

    ای کاش منم از این آشقالها نیم دونه داشتم
    دهان نمی رسی میشی اشغال اینها عروسن
    اگر اینها نبود بنز ولو از ۱۰۰میلیارد رد کرده بود
    متشگرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *